In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przedsiębiorstwo
Prywatne
"GOMAX"

tel. 33 817 38 59
tel. 501 514 686

43-384 Jaworze Dolne
ul. Bielska 436a

biuro@tartak-jaworze.p
l


Firma GOMAX śledząc nowości techniczne na rynku drzewnym  stara się wyjść naprzeciw obecnym oczekiwaniom klienta.
Wprowadzenie nowej suszarni (suszarni próżniowej) w miejsce suszarni komorowej zwiększa w znacznym stopniu możliwości produkcyjne oraz technologiczne  ograniczając prawie do zera emisję jakichkolwiek zanieczyszczeń do środowiska.
Praca wentylatorów i wymienników ciepła odbywa się w zamkniętej i izolowanej komorze co do minimum ogranicza emisję hałasu.
Ułożone drewno na platformie szynowej wyposaża się w czujniki i wprowadza do komory. Nagrzewnica elektryczna podgrzewa powietrze, które jest tłoczone za pomocą wentylatorów do komory grzewczej. Strumień ciepłego powietrza skierowany jest w poprzek stosu drewna  co zapewnia równomierne napowietrzanie, nawet jeśli komora nie jest w pełni wypełniona.
Po podgrzaniu drewna w komorze zostaje wytworzona próżnia i rozpoczęty zostaje proces suszenia. W wyniku próżni temperatura wrzenia wody gwałtownie spada, co powoduje jej odparowywanie w niższej temperaturze. W zależności od gatunku drewna i jego wilgotności,
automatycznie regulowana jest  - wartość ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza. Wilgoć (znajdująca się woda w powietrzu) skraplana jest po przejściu przez wymiennik ciepła. Powstały kondensat jest zgromadzony w zbiorniku kondensacyjnym a odzyskane ciepło zostaje za pomocą pompy ciepła i wymiennika ponownie wykorzystane do ogrzania komory suszarni. Powracające powietrze jest gotowe do przyjęcia kolejnej porcji wilgoci z drewna. Cykl powtarza się aż do osiągnięcia żądanej, końcowej wilgotności drewna.

Po wychłodzeniu suszarni drewno zostaje wywiezione.
Na uwagę zasługuje sterownik który dokładnie nadzoruje przebieg procesu suszenia. Wśród wielu dostępnych programów dla każdego rodzaju drewna są też takie jak np. do parowania Buka, a w szczególności do obróbki termicznej (HT) drewna zgodnie ze standardem IPPC-ISPM. Każdy proces suszenia może zostać udokumentowany w postaci wydruku. Można także sterować procesem w suszarni z komputera umieszczonego w biurze.
Stosowana technologia w suszarni próżniowej - ogranicza prawie do zera emisję ciepła do atmosfery i pozwala na uzyskanie obok wysokiego współczynnika energooszczędności uzyskać  również najwyższą jakość drewna suszonego.Zalety i wady suszenia próżniowego

W porównaniu z suszeniem konwencjonalnym suszenie próżniowe ma następujące zalety:
ekstremalnie krótkie czasy suszenie
, łagodne suszenie wskutek względnie niskich temperatur, zmniejszenie ryzyka przebarwień drewna, ograniczenie spękań wewnętrznych, wyeliminowanie paczenia się drewna, oszczędność energii.

Występujące ograniczenia to: wielkości stosów i ładunek - ograniczone są ze względu na wymiary cylindra; przy ogrzewaniu za pomocą ciekłego medium grzejnego i przy ogrzewaniu powietrzem lub parą wodną niezbędne są skomplikowane konstrukcje suszarki.


Stosowanie suszenia próżniowego jest korzystne wszędzie tam, gdzie powinny być suszone szybko stosunkowo niewielkie ilości drewna o wysokiej jakości. Suszarka próżniowa jest istotnym uzupełnieniem parku urządzeń maszynowych, bo dzięki znacznemu skróceniu czasu suszenia umożliwia szybkie dyspozycje i powiększa elastyczność produkcji zakładów. Ma to zwłaszcza znaczenie przy małych zamówieniach, występujących wąskich gardłach i terminach.
Suszenie próżniowe ma zwłaszcza zastosowanie przy suszeniu elementów sortymentów specjalnych,jak również należy je polecać do suszenia drewna liściastego (zwłaszcza dębowego i bukowego) oraz iglastego o większych wymiarach (ponad 45 mm).